Logo_v2.png

הסודות של גאורגיה

טיולי בוטיק לגאורגיה | אירוח קולינרי גאורגי

טיול: מגלים את אושגולי

מסע המפגיש אנשים תרבות אוכל וטבע

Tbilisi-Ushguli

אנו מציעים טיול שהוא מסע. שונה ממה שהכרתם.. נבקר בגאורגיה המדהימה באופן בו באמת נרגיש כאורחים אשר באים לפגוש תרבות אנשים אוכל וטבע. נישן בבתים של מקומיים בעיר ובכפר. נתעורר לקריאת תרנגולים נאכל מטעמים על שולחנם. נראה כיצד הם מנהלים את משק ביתם, חולבים פרה, אולי נעזור.. מכינים ארוחה, עובדים במשק, נדבר ונשמע סיפורים. נשתה יין אולי גם נשיר ונרקוד... נשתעשע עם חיות המשק ובני המשפחה ונרגיש קצת גאורגיים לשבוע ימים. נבקר בשווקים, באתרי תיירות וטבע, נלמד להכין מאכלים, נראה עתיק וגם חדש. נכיר מדינה בה מרגישים שהאורח הוא באמת מתנה מאלוהים.

 
 

תאריכים ועלויות

טיול בתיאום מראש עבור קבוצת מגובשת.

הטיול מותנה בעשרה משתתפים לפחות.


המחיר אינו כולל:

ביטוח רפואי ומטען / תוספת אתגרית / הוצאות אישיות.


סדר הביקור באתרים יכול להשתנות בשל תנאי מזג אוויר, זמני טיסות ותנאים בשטח.

הטיול כרוך בנסיעות ארוכות ולעיתים, בכבישים שאיכותם ירודה.

מה כולל מחיר הטיול?

 • טיסות בינלאומיות על פי התוכנית

 • מדריכה ישראלית מוסמכת, ילידת גאורגיה ודוברת את השפה המקומית!

 • מיסי נמל ודלק

 • כלכלה על בסיס חצי פנסיון

 • 2 בקבוקי מים לאדם ליום

 • לינה בבתי מקומיים/גסטהאוסים - רמה לינה טובה

 • אוטובוס/מיניבוס ממוזג ונח בהתאם לגודל הקבוצה

 • טיול עם רכב המותאם לתנאי שטח

 • פגישת הכנה לטיול בארץ

 • תשר לנותני שירותים בחו"ל

 • סדנא להכנת חינקלי/חצ'פורי

 • ביקור בייקב אחד לפחות+טעימות יין

 • כניסה לאתרים כמופיע בתוכנית

 

מסלול הטיול

יום 1

תל אביב - טביליסי

נחיתה בטביליסי. סיור היכרות בעיר בהתאם לשעת ההגעה. לינה טביליסי

יום 2

טביליסי - דרך צ'לקה -אחלקלקי- ורדזיה

נצא מטביליסי לאחר ארוחת הבוקר. ניסע דרך שלושה אגמים יפהיפיים: אגם סארמו (לילה) ,אגם פארבני ואגם צ'לקה. ניסע דרך נופים של טבע ואזורי מרעה של הכפריים היוונים והארמנים. נראה את עדרי הצאן, הפרות והבתים הציוריים. נעצור לצלם, לנשום ולהרגיש את המדינה אליה הגענו. נעבור דרך העיירה נינוצמינדה (נינו הקדושה) נעצור באחלקלקי, עוד עיירה מקסימה בדרך. נסייר בשוק המקומי ונמשיך בנסיעה אל עבר וורדזיה, אתר ביקור חובה בגאורגיה! נבקר במערות החצובות בהר מהמאה ה-12. בעבר היו בה כ-3000 מערות. היום נותרו כ- 300. המערות שימשו למסתור והגנה בעת מלחמות ובהמשך, תמר המלכה הפכה את המתחם למרכז דתי רוחני ובו, כנסייה עם ציורי פרסקאות מיוחדים. לעת ערב  נגיע לביתם של משפחה אשר מגדלת תוצרת חקלאית אורגנית. נאכל בגינה היפה שלהם ארוחת ערב טעימה ונלון בביתם (גסטהאוס).

יום 3

וורדזיה - אחלציחה -
פס גודרג'י - בטומי

לאחר ארוחת בוקר כפרית טעימה, ניסע לאחלציחה. במקום היה מרכז יהודי הגדול ביותר בדרום גאורגיה, היהודים כולם עלו ארצה בשנות השבעים. נבקר בבית הכנסת העתיק אשר נמצא במקום. נמשיך לכיוון פס-גודרג'י אזור שטח  הררי גבוה. באזור ישנם בתי קיץ אשר שייכים למקומיים מחבל אג'רה. הם מגיעים בקיץ יחד עם העדרים שלהם כדי להינות מתנאי מזג אוויר נעימים ונוחים לעדרים ולהם. כמובן שנעצור ונטייל בין בתים, סביר להניח שיזמינו אותנו לכוס צ'ה צ'ה J נעצור לפיקניק ונראה מפלים מהממים. נמשיך בדרכנו בירידה לעבר הים השחור, אל העיר בטומי. לינה בבטומי.

יום 4

בטומי - זוגדידי -
מסטיה

נערוך סיור קצר בעיר בטומי. נראה את מגדל האלפבית, את הכיכרות היפות, המדרחוב ופסלם של נינו ועלי אשר סיפור אהבתם הוא גירסת הקווקז לרומיאו ויוליה. נמשיך בנסיעה לעיר זוגדידי בירת חבל סמרגלו. נעצור לתצפיות מדהימות בכפרים אשר נראים כלקוחים מתמונה שצולמה עשרות שנים קודם.. נפגוש מקומיים. חלקם חורשים את אדמתם, חלקם מוכרים את תוצרת ביתם בצידי הדרכים. ניכנס לביתם ונהנה מאירוח גאורגי אמיתי. נבקר בשוק זוגדידי ובארמון / מוזיאון דדיאני מהמאה ה-19 אשר נשרף ושוחזר. הפריט הכי מפורסם שנמצא שם הוא מסכת המוות של נפוליאון בונפרטה. בדרכנו משם נחלוף ליד סכר אנגוריבגובה 270 מ' ואגם אנגורי אשר ילווה אותנו בדרכנו למסטיה. לפנות ערב נגיע למסטיה. נאכל ונלון בביתם של מקומיים (גסטהאוס).

יום 5

מסטיה - אושוגולי

יום שיא בטיול שלנו! דרך נופים מרהיבים, אגמים ומפלי מים מפכפכים מנקיקי הרים. סוסי פרא במרעה, פרות, חזרזירים, כבשים ועיזים. נראה אנשים העובדים את אדמתם. וכאלה אשר מוכרים בצידי הדרכים את מרכולתם. נסיעה בכבישי גאורגיה היא חוויה בפני עצמה, מקומי רוכב בכביש הראשי על חמור הסוחב עגלה מלאת חציר, לצד רכבי יוקרה החולפים על פניו, ובינהם נוסעים רכבים מפס ייצור של שנות הארבעים, כן הם עדיין נוסעים שם.. אך מי שבאמת שולט בכבישים של גאורגיה אלו הן הפרות והחזרזירים אשר שרועים בנחת על הכביש ומואילים בטובם לאפשר לנו מעבר :)

באביב הדרך מקושטת במרבדי פרחים בכל הצבעים, ובסתיו שלכת צובעת את היערות בכתום ואדום מהפנטים. כשנגיע לחצ'וולי נעלה על הרכבל אשר צופה ממרום הציפור לעבר מסטיה והר האושובה המעוטר שלג בפסגותיו.

אושוגולי היא רצועה של 4 כפרים קטנים בחבל הסוונטי אשר שוכנים למרגלות פסגתו של הר השאחרה, שהוא ההר הגבוה ביותר בגאורגיה כ5201 מ'. גובהם הממוצע של הכפרים באושוגולי הוא כ-2100 מ' מעל פני הים. כתוצאה מגובהם הרב של הכפרים ובידודם, הם לא נכבשו מעולם והצליחו לשמר מנהגים ושפה ייחודית להם. בנוסף, בשל בידודם בזמני מלחמה הביאו לשם יצירות אומנות ודברי קודש לשמירה. רבים מהם נשארו בסוונטי עד היום. נבקר במוזיאון המשפחתי "רטיאני". שם נתרשם מסגנון חייהם של מקומיים במאה ה14. בחורף האזור כולו חסום לתנועה. מעט מאוד נשארים בכפרים. כיום  מתגוררים באושוגולי כ-70 משפחות. היא מוכרת בזכות מגדלי הציפחה המרשימים אשר צמודים לבתים. בעבר שימשו כמקום מחבוא לרכוש או מסתור בזמן סיכסוכי כפרים ופלישה. האזור הוכר כאתר לשימור מורשת עולמית ע"י אונס"קו. נבקר בבית מקומי, נלמד להכין את המאכל המקומי "קובדארי", מאפה ממולא בשר. נצפה בהכנת גבינה ונטעם מהמאכלים המקומיים.

נמליץ לכם לקנות את המלח הסוונטי עם תערובת תבלינים ייחודית לסוונטים. הגאורגים מכינים איתו כל תבשיל כמעט.

נלון בבית מקומי באושוגולי (גסטהאוס)

יום 6

אושוגולי – כותאיסי

נתחיל את הבוקר בדרכנו לכותאיסי, העיר השנייה בגודלה בגאורגיה.. בדרך נעצור בקניון אוקצ'ה. מעל הקניון העצום יש שבילי הליכה של כ-700מ' תלויים מעל התהום! חוויה מטריפת חושים. קשה להסביר במילים את ההרגשה של העמידה על גשר תלוי מעל תהום כשהטבע עוטף ומרגיע כל כך... כמו שאני אומרת "כשתהיו שם תבינו או יותר נכון תרגישו". מסביב לקניון מפלי מים עצומים ושקט אשר מאפשר לזרימת המים להישמע כמו מנגינה של הטבע.

משם ניסע לעיירה צ'חלטובו הידועה במעיינות המרפא שלה. עיירה אשר טופחה ונבנתה בזמנו של סטלין העריץ. ככל שיאפשר הזמן ניכנס או ניטבול רגלנו במעיינות. לינה בבית מקומי בצ'חלטובו (גסטהאוס)

יום 7

צ'חלטובו – מצחטה -טביליסי

בדרכנו חזרה לטביליסי נעצור בכפר שורשה. התושבים במקום מתמחים בעבודות קרמיקה מדהימות. נתרשם ונצפה בבעל מלאכה מקומי בזמן עבודתו. נמשיך בדרכנו וכמובן נאכל מהנזוקי, הלחם המתוק שאופייני לאזור זה.

אי אפשר לבלות בגאורגיה מבלי לבקר בייקב, כמובן בלי קשר לכל טעימות הצ'ה צ'ה בבתי המקומיים. נגיע לייקב, נתרשם ונשמע על ייצור היין בגאורגיה ומשמעותו בתרבות המקומית ונתכבד בטעימות יין ממגוון סוגים.

נמשיך לעבר מצחטה עיר הבירה הראשונה של גאורגיה הנוצרית. במקום ישנו מרכז דתי חשוב, כנסיית הסווטצחובלי. אתר אשר הוכרז אף הוא שימור מורשת מטעם אונס"קו. נאכל את כיסוני החינקלי הטעימים. נטייל בין דוכני מזכרות, רחובות מרוצפי אבן ובתים ציוריים. נעלה אל עבר כנסיית הג'ווארי אשר צופה מראש גבעה אל מפגש הנהרות מטקוורי וארגוואי ולעבר  העיר מצחטה. זוהי תצפית יפהיפיה.

לעת ערב נגיע לטביליסי. התארגנות קצרה במלון. ויציאה למסעדה עם ארוחת ערב והופעת פולקלור. לינה בטביליסי

יום 8

טביליסי - תל אביב

יום של היכרות עם טביליסי הנפלאה. נטייל בעיר העתיקה בין  סימטאות ורחובות מתקופות שונות, נעלה ברכבל לנרקילה שם נראה את פסלה העצום של אמא גאורגיה ונצפה על העיר הפרושה תחתנו. עיר בה ישן וחדש חיים בהרמוניה מופלאה. נטייל באזור המרחצאות נבקר במוזיאון ההיסטוריה והזהב. נמשיך לשוק הפשפשים, שם תמצאו כל דבר אשר עולה על דעתכם וגם כזה שלא דמיינתם.. לא נפספס את שוק דינמו התוסס והצבעוני, מרקחות של ריבות ודבש, גבינות מכל סוג, ירקות ופירות ישר מהקטיף עדיין עם רגבי חול. נריח תבלינים בארומה משכרת נטעם חמוצים מכל סוג. ואת הממתק הלאומי העשוי אגוזים טבולים במיץ ענבים, אשר נקרא צ'ורצ'חלה.. זהו יום גדוש ומהנה צבע, ריח, אנשים ותרבות.

לאחר ארוחת צהריים מאוחרת ניסע לכיוון שדה התעופה בחזרה לתל אביב.